Fotbal, Liga a doua: Doi bistrițeni, decisivi în derby-ul UTA – Petrolul 1-1

Petrolul a scos un punct la UTA, într-un meci din prima etapă a play-off-ului Ligii a 2-a. Partida ar fi trebuit să se dispute în 4 iulie, dar a fost amânată după ce şase persoane din cadrul FC Petrolul au fost testate pozitiv cu coronavirus.

Bistrițeanul Gabi Deac a deschis scorul pentru Petrolul în minutul 24, cu o lovitură de cap din 6 metri, dar UTA a egalat imediat după pauză, când un alt bistrițean, portarul Raul Avram, l-a faultat în careu pe Buhăceanu și Moise a stabilit scorul final de la 11 metri, 1-1.

După această nouă remiză înregistrată în play-off, a patra dintr-un total de cinci jocuri, în clasament UTA ocupă locul 1, cu 26 de puncte, iar Petrolul urcă pe locul 4, cu 21 de puncte, la egalitate cu Rapid și CS Mioveni. Turris Oltul are 24 de puncte, iar Campionii FC Argeș are 20 de puncte.

În runda următoare, a treia a turneului de promovare, UTA joacă luni, 20 iulie, de la ora 17:30, la CS Mioveni, iar Petrolul merge la Turnu Măgurele, marți, de la ora 21:00, pentru meciul cu Turris Oltul. Rapid – Campionii FC Argeș se joacă tot marți, de la ora 18:30, la București.