Fotbal: Gloria, victorie în deplasare! Matei: ”Suntem pe drumul cel bun”

Gloria leagă a doua victorie, după cea obținută acasă cu Gaz Mean II. Bistrițenii au câștigat cu 2-1 la Hărman, lângă Brașov, în fața unei echipe care în sezonul trecut se bătea la promovare. Cu 6 puncte în 4 meciuri, Gloria e la mijlocul clasamentului, în graficul propus la debut.

Stoianof (foto) a deschis scorul în minutul 2 și Dobrea îl putea majora dacă nu rata o ocazie mare după câteva minute. Gazdele au egalat în minutul 30 și s-a intrat la pauzăcu 1-1.

Dar ai noștri au început și repriza secundă cu gol, Sebi Rus marcând în minutul 49 la capătul unui contraatac rapid, cu Suciu pasator decisiv. Același Sebi Rus mai ratase ușor la o fază premergătoare, încercând o scăriță, singur cu portarul.

Pe final, brașovenii au forțat egalarea și erau aproa pe s-o obțină, apărătorii bistrițeni scoțând mingea de pe linia porții în prelungiri.

”A fost un meci bun, cu o echipă bună a campionatului. Se vede că am crescut în pregătire și că suntem pe un drum bun”, a spus antrenorul dan Matei la final.

Gloria: Racoți, Patca, Bucur, Hasnăș, Meșter, Băldean, Suciu, S. Rus, Dobrea, Stoianof, Cilean. Au mai intrat: A.Pop, Minta, Țigorean, Rebrișorean

Clasament:

1 Minaur Baia Mare 4 3 1 0 9-1 10
2 AFK Miercurea Ciuc 4 3 0 1 14-2 9
3 ACS Recea 4 3 0 1 7-3 9
4 Sănătatea Cluj 4 2 1 1 7-3 7
5 Avântul Reghin 4 2 1 1 2-1 7
6 Unirea Tăşnad 4 1 3 0 7-4 6
7 CFR Cluj 2 4 1 3 0 6-3 6
8 MSE Târgu Mureş 4 2 0 2 8-9 6
9  Gloria 4 2 0 2 8-9 6