Fotbal: Gloria se umple de rușine la Reghin! Înfrîngere la scor de tenis: 6-1!

Gloria a început catastrofal campionatul Ligii a treia, pentru prima dată în culori roșu-negru, făcând parte din clubul Consiliului Județean.

După jocul bun din Cupa României, când au ținut piept unei echipe de Liga a doua, jucătorii bistrițeni s-au făcut de râs la Reghin, în fața unei formații modeste din seria a 9-a.

Cu un portar slab, o apărare nesigură, un mijloc absent și un atac neinspirat, Gloria nu s-a adaptat la terenul îmbibat de ploaie și nici nu s-a recuperat bine după partida de cupă.

Jucătorii lui Dan Matei au jucat câte ceva doar în primele 15 minute, dar portarul Checicheș a gafat copilărește în minutul 18, scăpând mingea în fața unui atacant advers, la 2 metri de linia porții. La pauză a fost 2-0, după o bâlbâială a apărării noastre dar am revenit în meci prin golul lui Damian, din minutul 62. Însă doar pentru 5 minute, greșelile individuale aducând apoi gol după gol în poarta bistrițeană.

S-a încheiat 6-1, cu un penalty marcat Adrian Murar, fost jucător din centrul de tineret bistrițean, cel mai bun om de pe teren în acest meci. Murar a fost la originea majorității fazelor din atacul gazdelor și nimeni, nici de pe margine și nici din teren, nu a reușit să găsească o soluție pentru a-l contracara.

Dănuț Matei a început meciul cu un mix de tineri și veterani, pe final a introdus încă doi jucători experimentați, pe Stoianof și Nalați, dar nu a găsit nici o formulă potrivită pentru acest joc. Un joc penibil, umilitor, jenant pentru echipa noastră, de la care avem aștepări mult mai mari.

Gloria Checicheș, Milandru, Gal, Vărărean, Runcan, Chirlejan, Enescu, Meșter, Sulici, Curtuiuș, Damian. Au mai intrat: Trifan, Nalați, Stoianof, Potra

În următoarea etapă, Gloria joacă acasă, în 4 septembrie, cu CSU Ungheni.