Fotbal: Gloria, înfrângere la Satu Mare! Dan Matei: ”Nu avem lot de promovare!”

Gloria a pierdut primul joc din actualul sezon, 4-2 pe terenul Olimpia din Satu Mare, în fața unei nou promovate, CSM, din localitate.

Bistrițenii au condus la pauză cu 1-0 printr-un gol spectaculos marcat de Bococi în minutul 25. Un minut mai târziu, Albuț a apărat un penalti și mai avea să apere unul în repriza secundă.

În partea a doua, Gloria n-a mai ținut ritmul partidei și a greșit copilărește în apărare. Oaspeții au egalat dintr-un al treilea penalti iar apoi au mai marcat de 3 ori pe neatenții în apărarea noastră. La 4-1, Meșter a închis tabela cu o lovitură de cap, la o centrare de pe dreapta, 4-2.

Antrenorul bistrițenilor, Dănuț Matei, mai atrage încă o dată atenția asupra lotului pe care îl are la dispoziție. ”Am mai spus-o și o repet: vrem să promovăm, dar nu avem lot de așa ceva. Avem mari probleme în apărare și avem mare nevoie măcar de un fundaș central cu experiență. Toate echipele s-au întărit, o să ne fie foarte greu să ne batem la primele locuri”

În etapa următoare, Gloria joacă acasă cu echipa din Șomcuta Mare.

Gloria: Albuț, Milandru, Patca, Potra, Trifan, Allasan, Nalați, Libong, Bococi, Sulici, Curtuiuș

Rezerve: Mureșan, Meșter, Enescu, Stoianof, Georgiță, Burghele, Mihali, Vărărean