Fotbal: Gloria, doar un punct la ultima clasată!

Gloria a terminat la egalitate, 0-0, pe terenul din Sânmartin, al ultimei clasate, Luceafărul Oradea.

Bistrițenii au întâlnit cea mai tânără echipă din campionat, care n-a câștigat nici un punct în primele 4 etape.

Jucătorii lui Dan Matei a avut o mare ocazie în prima repriză, când Stoianof a a profitat de o mare greșeală în defensiva gazdelor dar a preferat un șut puternic de la 14 metri și mingea a trecut puțin pe lângă.

În partea a doua, Nalați a fost cel care s-a apropiat cel mai tare de gol, dar mingea trimisă de el din foarfece laterală a trecut puțin pe lângă. Totodată, și gazdele au avut câteva ocazii importante. Una decisivă s-a petrecut în ultimul minut de joc, după ce Gloria a rămas în 10 prin eliminarea lui Potra (min.88, al doilea avertisment) când căpitanul luceferilor, Gunie, s-a grăbit și a tras peste poarta lui Albuț.

În clasament, Gloria e pe 3, la două puncte în spatele Zalăului, cu care va juca în etapa următoare, la Bistrița.

Luceafărul: F. Mihelea – Fl. Drăgan, R. Ștef , D. Laza – R. Gunie (cpt.), D. Gheban, C. Covaciu (60 Higyed), R. Toderici, M. Balogh (84 Ad. Farcaș), S. Ban, Al. Jurcuț (60 D. Marina). Antrenor: Ciprian Dianu
Gloria: C. Albuț – Chirlejan, V. Patca, P.Potra, Runcan – Bococi (65 R. Suciu), Libong (65 Georgiță), Ad. Nalați, Trifan – M. Curtuiuș (86 Allasan), Ov. Stoianof. Antrenor: Dan Matei

Arbitri: Sorin Vădana – Csaba Antal, Alin Revnic (toți din Cluj-Napoca)
Cartonașe roșii: – / P. Potra 88 pentru cumul
Observatori FRF: Constantin Făniță (Timișoara) și Ion Nicolae China (Baia Mare

ETAPA 5
Progresul Şomcuta Mare – CSC Sânmartin 1-1 (0-1). Ștefan Illeș 90+5 / Alexandru Pintea 30
Someşul Dej – Sportul Şimleu Silvaniei 2-3 (1-1). Ionuț Dobrea 14, Paul Colţa 57 / Luigi Pop 3, Dănuț Contraş 90+1), Marius Leitan 90+3 – penalty
Luceafărul Oradea – Unu Fotbal Club Gloria 0-0

Meciurile CAO 1910 Oradea – CSM Satu Mare și SCM Zalău – Minaur Baia Mare nu s-au disputat din cauza problemelor cu covid-19 pe care le-au avut jucători de la CSM Satu Mare și Minaur.