Fotbal feminin: Victorie lejeră în Cupa României: Armonia Dolhești – Heniu Prundu Bârgăului 1-3 (0-1)

Fetele de la Heniu Prundu Bârgăului au susținut miercuri un joc contând pentru faza a 2-a a Cupei României la fotbal feminin, pe terenul celor de la Armonia Dolhești, echipă clasată pe locul 6 în clasamentul seriei 2 din liga 1 feminină. Disputată pe un teren cu zăpadă și pe un frig pătrunzător partida a fost controlată cap-coadă de bârgăuance, iar victoria obținută le asigură calificarea în sferturile de finală ale competiției. Bârgăuancele deschid scorul în minutul 23, când Loredana Cosma ia o acțiune individuală și înscrie cu un șut de la marginea careului de 16 metri, prima repriză încheindu-se cu avantaj minim pentru fetele de la Heniu. După pauză bârgăuancele duc scorul la 3-0 grație golurilor marcate de  Andreea Lauruc din minutul 56 și Adina Rognean în minutul 68, pentru ca pe final de joc moldovencele să marcheze golul de onoare, stabilind astfel scorul final.

Lotul folosit de  staff-ul tehnic format din Dănuț Dosan, director tehnic, Călin Svoboda, antrenor principal și George Ruscău jr., antrenor secund: Mirela Abălașei, Katalin Filler, Dana Răzvanță, Lenuța Șteff, Cristina Pop, Elena Mirică, Denisa Lowenberger, Loredana Cosma, Ioana Stroia, Adina Rognean, Andreea Lauruc. Au mai jucat: Ioana Tisa, Daria Archiudean.