Fotbal feminin: Cupa Heniu la prima ediție

Vineri și sâmbătă, pe Bârgău Arena se va desfășura prima ediție a cupei Heniu, competiție organizată cu ocazia zilelor comunei Prundu Bârgăului. La competiție vor participa echipele Olimpia 2 Cluj, Oțelul Galați, Navobi Iași din liga 1 feminină și Heniu Prundu Bârgăului din superliga feminină.

ora 11,00 finala mare între echipele câștigătoare

înainte de începerea turneului bârgăuancele au jucat un joc de pregătire împotriva fetelor de la Navobi Iași, partida încheindu-se cu victoria fetelor de la Heniu, scor 3-1 (1-1). Ioana Stroie a deschis scorul din penalty, moldovencele reușind să restabilească egalitatea până la pauză, pentru ca după pauză Loredana Cosma să marcheze din lovitură liberă de la 18 metri, iar Lenuța Șteff să înscrie din centrarea lui Katalin Filler și să stabilească scorul final.

Lotul folosit de Heniu: Mirela Abălașei,  Ana Maria Roșu, Denisa Comănescu, Elena Mirică, Katalin Filler, Lavinia Coman, Loredana Cosma, Cristina Pop, Ioana Stroe, Adina Rognean, Andreea Lauruc,. Au mai jucat: Andreea Ceaușu, Lenuța Șteff, Amalia Boca.