Bistrițeanul Nicolae Bălan, pe 2 la Maratonul de la Cluj! Paraschiva Borș, pe 8 la semimaraton

Cea de-a 9-a ediție a Wizz Air Cluj-Napoca Marathon a adus rezultate de excepție pentru bistrițeni.

Nicolae Bălan a reușit să termine al doilea în cursa cea mai importantă, cea de maraton, la 10 minute de kenianul Evans Kipngetich Tanui, care s-a  impus cu timpul de 2:24:19.68. Pe locul trei s-a clasat Andrei Bogaci, din Republica Moldova.

La startul competiției, una dintre cele mai importante de acest gen din Europa, s-au aflat peste 7000 de alergători din 37 de țări.

Nicolae Bălan, care este și vicecampion național la maraton,  are 33 de ani și face parte din echipa Datacor Bistrița. Este angajat al ISU, unde lucrează ca paramedic.

Un rezultat bun a obținut și profesoara Paraschiva Borș, a 8-a în competiția feminină la semimaraton. Ea s-a clasat prima la categoria ei de vârstă, 45-54 de ani.