A câștigat experiență! Suficient, după prima participare a bistrițeanului Comura la Erzberg Rodeo

ora 18 IUN 17, 15:54:45
categorie Sporturi
numar afisari 543 afisari

Sportul Bistritean - 061817155743

Bistrițeanul Mihai Noghi, alias Comura, s-a aflat și el printre concurenții acestui eveniment, considerat unul dintre cele mai tari de acest gen din Europa.

Peste 1500 de participanți din 40 de țări luat startul la ediția cu umărul 22 a renumitului concurs de Extreme Enduro – Red Bull Erzberg Rodeo din Austria.

Însă, din păcate, nu a reușit să treacă de calificări, clasându-se pe locul 997 din 1549 câți au terminat prologul.  A fost pe 938 după prima zi, cu timpul de  00.11.38 și pe 869 în cea de-a doua zi cu 00.11.45. Doar primii 500 au intrat în concursul propriu zis.

Cel mai bine clasat român a fost Norbert Levente din Cluj-Napoca, ce s-a calificat de pe locul 26 și a terminat competiția pe 25.

„Nu am avut experiența necesară să pot să fiu mai în față, dar știu ce am de făcut până anul viitor, cum trebuie să mă pregătesc, ce cauciucuri să folosesc, ce presiune în roți și alte setări pentru motocicletă. Lupta a fost foarte strânsă”, a declarat Comura pentru bistriteanul.ro și, cu siguranță, experiența din acest an îi va folosi în viitor.