Zece inotători de la CS Tibi la campionatul naţional de copii

ora 14 IUN 17, 11:41:57
categorie Sporturi
numar afisari 1569 afisari
Sportul Bistritean - 061417114319

În perioada 9-11 iunie 2017 la Braşov s-a desfăşurat campionatul naţional de înot la categoria copii 10-11 ani. La competiţie au participat 528 sportivi (241 fete şi 287 băieţi) reprezentând 69 cluburi.

Au avut drept de participare doar cei calificaţi după etapele regionale. Clubul sportiv Tibi a participat cu un lot de 10 sportivi.În probele individuale cele mai bune clasări le-a obţinut Banu Mezdrea Alexandru, locul 7 la 100 m bras şi locul 8 la 50 m bras, iar în probele de ştafetă,echipa băieţilor (Banu Mezdrea Alexandru, Carţiş Horia, Jitaru Matei, Pop Darius) a ocupat două locuri 6 la 4x50 m liber şi 4x50m mixt, categoria 11 ani.

“Sportivii s-au descurcat foarte bine stabilind noi recorduri personale, îi felicităm pentru munca lor. Regretăm că sportivul nostru Banu Mezdrea Alexandru nu a reuşit să urce pe podium în probele de bras, lucru care ar fi fost posibil, dar presiunea concursului a fost enormă. Doar 34 de echipe au reuşit să obţină puncte la acest campionat şi noi suntem printre ele pe locul 16 la egalitate de puncte cu un alt club, iar la categoria băieţi 11 ani ne-am situat pe locul 9.Urmează în luna iulie să participăm la campionatul naţional categoria cadeţi în Tirgovişte şi apoi sportivii primesc vacanţă, urmând să reluăm activitatea cu cateva zile înainte de cantonamentul din septembriede la Beclean, unde la fel ca şi anul trecut vor participa sportivi de la mai multe cluburi din ţară” a declarat preşedinte clubului Tiberiu Horgoş.