Înot: 18 medalii pentru CS Tibi la cupa Tyr-Flykick! Horgoș: ”Suntem pe drumul cel bun”

ora 24 MAI 17, 08:23:51
categorie Sporturi
numar afisari 894 afisari
Sportul Bistritean - 052417082709

La Baia Mare s-a desfăşurat în perioada 20-21 mai a IX-a ediţie a cupei Tyr-Flykick. La competiţia care a avut înscrişi 335 participanţi, clubul sportiv Tibi a participat cu un lot de 8 sportivi: Carţiş Horia, Farkas Cristopher, Hârşan Robert, Banu Mezdrea Alex, Pop Darius, Ilişuan Alex, Bora Carla, Olah Arianna.

Sportivii clubului bistriţean au cucerit 18 medalii, 6 de aur, 11 de argint şi una de bronz. Au obţinut medalii de aur Ilişuan Alex la 100 m spate, 50 m spate, 50 m liber, Banu Mezdrea Alex la 50 m bras, 100 m bras, 200 m bras. Argint au obţinut Bora Carla la 200 m bras, 100 m liber, 100 m spate, 200 m liber, 400 m liber, Farkas Cristopher la 100 m liber, 200 m liber, 100 m fluture, 50 m liber, 200 m fluture, Cartis Horia la 100 m spate, singura medalie de bronz fiind obţinută de Farkas Cristopher la 50 m spate.

Preşedintele clubului Horgoş Tiberiu a declarat “Numărul de medalii nu are importanţă, mai important este doborârea recordurilor personale. Suntem pe drumul cel bun, deja sportivii clubului chiar dacă obţin o medalie dar timpul nu este bun nu se mai bucură. Au adoptat expresia noastră: decât pe locul 1 cu un timp slab mai bine pe locul 4 cu un timp excelent. Considerăm că a fost un concurs reuşit pentru sportivii clubului, timpii obţinuţi în majoritatea probelor fiind excelenţi, îi felicităm pe toţi pentru acest lucru. Ne bucurăm mai ales pentrutimpii obţinuţi în probele medii sau lungi: 200m, 400 m, 800 m.

Credem că cea mai spectaculoasă cursă a fost proba de 400 m liber feminin, clasa open unde sportiva noastra Bora Carla (n. 2005) a concurat în aceeaşi clasă de premiere cu sportive mai mari până la născute în 2000 şi a ocupat în final locul 2 cu un timp excelent 5:03,56(fără să fi pregătit încăproba în mod special), timp care ne dă speranţe pentru naţionalele din iulie.Sigur va fi prima sportivă bistriţeancă care se antrenează şi este legitimată la un club bistriţean care va înota 400 m liber sub 5 minute şi asta foarte curând.Urmează concursul de la Turda unde avem înscrişi 28 de sportivi.”

Citeste articole despre: Carla BoraTârgu MureșTibi Horgoș