Liga a 4-a: Spectacol la Rodna! Academia Gloria, egalată în prelungiri. Rezultatele etapei a 7-a

ora 09 OCT 17, 11:03:00
categorie Fotbal
numar afisari 2995 afisari
Sportul Bistritean - 100917110356

Tânăra echipă a Academiei Gloria Mergea la Rodna din postura de victimă sigură dar încercând să își vândă scump pielea. Ala s-a și întâmplat, ba mai mult, a fost la doar un minut de o victorie pe un teren de unde puține echipe pleacă neînvinse.

Meciul începe chiar de la 0-1, când în minutul 4, Gabriel Runcan, reușește un gol de generic, din lovitură liberă, de la 22 de m, parcă punând mingea cu mâna, la păianjeni. ”Cobrele” de la Rodna pornesc ofensiva, și în minutul 27 reușesc egalarea prin Alex Boldiș, acesta fiind și scorul pauzei.

A doua repriză ne-a oferit un spectacol sportiv frumos, cu două echipe preocupate de joc, și mult curaj, în special bistrițenii, care au cea mai tânără echipă din campionat, cel mai “bătran” fiind născut în 1990.

În minutul 81, la o fază fixă, tânărul Silasi Răzvan, unul dintre remarcații antrenorului Adrian Florea, reușește să aducă oaspeții în avantaj, cu o lovitură de cap.

Ca spectacolul să fie până la final, în minutul 94, la ultima fază a jocului, Viliczai Aurelian execută o lovitură liberă impecabilă, de la 18 metri, direct în vinclul porții lui Mureșan.

Minerul Rodna: Avram, Nacu, Maricuțiu, Ivan, Avram, Hoza, Munteanu, Viliczai, Covaci, Boldiș L, Boldiș A. Rezerve: Cozonac, Moldovan, Motofelea, Capră, Ianoș.

Academia Gloria Bistrița: Mureșan, Nuț, Dodea, Pop D, Runcan, Prădan, Boierean, Tocaciu, Constantin, Silași, Oltean. Rezerve: Senocico, Feier, Răscol, Boian, Danci.

Etapa a 7-a

LUCEAFĂRUL ȘIEU - SPICUL SALVA 1-1 (0-0)
HEBE SÂNGEORZ-BĂI - SILVICULTORUL MAIERU 5-3 (3-1)
PROGRESUL NĂSĂUD - ECIRO FOREST TELCIU 1-1 (1-0)
ACS DUMITRA - VIITORUL LECHINȚA 10-1 (4-0)
VOINȚA CETATE - HENIU LEȘU 3-2 (2-2)
MINERUL RODNA - GLORIA BISTRIȚA 2-2 (1-1)
VOINȚA LIVEZILE - ATLETICO MONOR 1-5 (1-2)

5.Heniu Leșu 7 4 1 2 20-12 13
6.Minerul Rodna 5 3 2 0 18-6 11
7.Spicul Salva 7 2 3 2 10-13 8
8.Eciro Forest Telciu 6 2 1 3 17-22 7
9.Luceafărul Șieu 6 2 1 3 11-34 7
10.Gloria Bistrița 6 1 3 2 11-11 6
11.Dinamo Uriu 5 1 1 3 11-18 4
12.Voința Livezile 6 1 1 4 11-22 4
13.Hebe Sângeorz-Băi 6 1 0 5 14-29 3
14.Viitorul Lechința 7 0 2 5 13-43 2