Juniori republicani: Unde sunt derby-urile de altădată?! Dor de fotbal la Gloria-LPS! (FOTO)

ora 07 SEP 17, 09:45:06
categorie Fotbal
numar afisari 1340 afisari
Sportul Bistritean - 090717094642

Mult așteptatul derby local bistrițean al republicanilor A și B a cam dezamăgit. Gloria Junior și LPS au produs așteptări multe dar au avut realizări puține și un rezultat, echitabil, de egalitate.

Gloria începe mai bine jocul și în minutul 6, Moldovan prinde un șut frumos de la 20m, dar bara se opune deschiderii scorului.

Calitatea jocului suferă, o luptă crâncenă la mijlocul terenului și cam atât. Totuși în minutul 27, Rebus șutează din marginea careului, mingea lovește bara , și pe fază, Nuțu, unul dintre puținii remarcați ai partidei din tabăra Gloriei, reia în plasă cu o execuție frumoasă.

Prima repriză se încheie cu câte o mare ocazie de fiecare parte, Gloria prin Aluaș, acțiune personală, și LPS-ul prin Suciu, care din 4 metri nu nimerește spațiul porții.

În a doua parte a jocului, Gloria cedează încet- încet teren, iar LPS-ul profită în minutul 66, la o acțiune a lui Candale, încheiată cu gol de către Suciu, remarcatul oaspeților de astăzi.

Și cam atât până la finalul jocului, fiecare echipă mulțumindu-se că nu a pierdut.

Gloria Junior: Racoți, Pop, Forogău, Lazăr, Șandor, Moldovan, Serețean, Bălan, Nuțu, Rebus, Aluaș. Au mai intrat: Popa, Hontilă, Neamț, și Csicki. Antrenor: Gabriel Cârtea

LPS: Mureșan, Szocs, Meșter, Minta, Suciu, Candale, Măluțan, Bușiță H, Timiș, Băldean, Bușiță D. Au mai intrat: Lăcătuș, Ciolpan. Antrenori: Sergiu Gabor, Marius Chira.

La juniorii B, un meci de slabă calitate, în care am remarcat mai multe faulturi decât pase reușite, încheiat până la final cu victoria Gloriei Junior, 1-0, dintr-o fază fixă, marcator fiind Cifor.

Gloria Junior: Negrea, Valea, Scurtu, Priscorniță, Rotar, Slăvoacă, Sângeorzan, Bortaș, Butta, Adam, Cifor. Antrenor: Gabriel Cârstea.

LPS: Bob,Leonte, Moldovan, Spânu, Rebrean, Trifan, Runcan, Pop, Nuț, Nalaț, Lakatos. Antrenori: Marius Chira, Pop Nicolae.

Concluzionând asupra jocurilor, parcă s-a simțit un dor de derbyurile juniorillor de altă dată, de juniorii glorioși ai lui Floria A, Hurloi, Zegrean, Săsărman, Florea B, Ioan Nicolae, Toma Ioan, Voica și LPS-urile lui Bartha, Șomfelean, Cocan, Sigmirean, Gabor și Buhai.

Alt respect, altă atitudine, altă calitate, 3 puncte, dor de fotbal !