Copii, 7-8 ani: Zilele Bistriței au început cu fotbal! Turneu reușit la Baza Alex! (FOTO/ VIDEO)

ora 19 AUG 17, 17:50:34
categorie Fotbal
numar afisari 1553 afisari
Sportul Bistritean - 081917175558

Primul eveniment din cadrul ”Târgului Mare al Bistriței” a fost un turneu de minifotbal pentru copii născuți în 2009 și 2010, organizat de antrenorul Valer Someșan la Baza Alex.

În ciuda căldurii epuizante, peste 150 de copii din Cluj-Napoca, Fălticeni, Reghin și Bistrița s-au luptat pentru cupele și diplomele puse în joc de Primărie. La final, după meciuri spectaculoase, trăite la intensitate maximă de părinții din tribune, CFR Cluj a câștigat grupa 2009, doar LPS-ul lui Sergiu Gabor reușind să-i fure o remiză.

Admirabilă și evoluția Ardealului condus de Bogdan Nap, care a terminat competiția pe 2. Gloria lui Valer Someșan a ales strategia de a folosi, prin rotație, toți copiii din lot și s-a ales doar cu locul 4. Cel mai bun portar a fost desemnat Răzvan Nalați de la Gloria în timp ce golgeterul competiției a fost Adrian Rus de la CFR.

La 2010, Inter Viișoara, echipă antrenată de Andrei Nagy și Liviu Bălan, a avut în teren o fetă cu doi ani mai mare decât ceilalți competitori, regulamentul permițând acest lucru. Flavia Vaida a făcut diferența și a contribuit decisiv la câștigarea trofeului,primind și titlul de golgeter. Cel mai bun portar a fost desemnat Ionuț Cindrea de la Gloria iar cel mai tânăr jucător a fost Cristian Komlosy de la Gloria.

Le-am făcut o bucurie copiilor cu acest turneu. La vârsta aceasta mai puțin contează rezultatele, cât satisfacția copiilor care intră în teren”, spune Valer Someșan, mulțumit de felul în care s-a desfășurat competiția.

Mai multe fotografii găsiți pe pagina noastră de facebook!

Fălticeni – CFR 2 2-0

Clasament: 1 CFR 16p 2. Ardealul  15 p. 3. LPS  13p. 4. Fălticeni 9p. 5. Gloria 6p 6. CFR 2  3p 7. Gloria 2 0p.

Falticeni – Inter Viișoara 1-0

Clasament: 1. Inter Viișoara 9p. 2. Fălticeni 8p. 3. CFR 7p. 4. Reghin 3p. 5. Gloria 1p.