Gloria, oleee! Se împlinesc 10 ani de la victoria cu Atletico! Totul despre acea dublă de poveste! (FOTO/VIDEO)

ora 28 IUL 17, 11:09:30
categorie Fotbal
numar afisari 2759 afisari
Sportul Bistritean - 072817112228

În 21 și 28 iulie 2007, Gloria juca în finala Cupei Intertoto cu Atletico Madrid. După o victorie cu 2-1 la Bistrița și o înfrângere cu 1-0 la Madrid, a rămas în urmă una dintre cele mai frumoase pagini din istoria grupării bistrițene.

Gloria termina campionatul 2006-2007 pe locul 6, cea mai bună poziție din mandatul lui Ioan Ovidiu Sabău. În ultima etapă, echipa bistrițeană învingea cu 1-0 la Urziceni, cu un gol marcat de Voicu Florea și se clasa după Dinamo, Steaua, CFR, Rapid și Oțelul. Formatul Cupei Intertoto din acel an presupunea 3 tururi, la finalul cărora 3 echipe se calificau în turul 2 al Cupei UEFA.

Bistrițenii au trecut în primul tur de muntenegrenii de la FC Grbalj, după 2-1 acasă ( goluri Zaharia și Băd) și 1-1 în deplasare (gol Coroian). În turul 2 au dat peste israelienii de la Maccabi Haifa, pe care i-au bătut cu 2-0 în deplasare (goluri Zaharia, Tilincă) dar s-au chinuit acasă, învingând doar la penalti-uri, după ce scorul la final a fost 0-2. Albuț a fost cel mai bun om de pe teren, apărând o minge decisivă și la loviturile de departajare.

În turul următor, Gloria avea să dea peste Atletico Madrid, echipă ce tocmai îl vânduse pe Fernando Torres la Liverpool cu 36 de milioane de euro, cam cât era întreg bugetul bistrițenilor pe 10 ani.

Zaragoza, Fiorentina...Atletico!

Dacă până atunci clubul bistriţean se mândrea cu două meciuri de excepţie în cupele europene, cu Zaragoza și Fiorentina, din acea zi de 21 iulie, Gloria și-a trecut în palmares un alt joc istoric: 2-1 cu Atletico Madrid

Nici cei mai înfocaţi suporteri bistriţeni nu şi-ar fi imaginat vreodată că anemica tabelă de marcaj de pe stadionul Gloriei va arăta un 2-0 neverosimil în minutul 40 al unui meci cu Atletico Madrid. Şi nu al unui meci amical, de prezentare, de vacanţă, ci în finalele Cupei Intertoto. Într-o competiţie europeană tratată cu cea mai mare atenţie de gruparea spaniolă, care nu concepe să nu intre în Cupa UEFA pe acest culoar. Dovadă stă şi lotul pe care antrenorul Javier Aguirre l-a adus la Bistriţa, unul din care doar Fernando Torres – transferat la Liverpool, a lipsit faţă de sezonul pe care madrilenii l-au încheiat pe locul 7.

Cu cea mai bună formulă posibilă în acel moment, dar fără Forlan și Aguero, proaspăt transferați ca să-l înlocuiască pe Torres, Atletico n-a putut mai mult în faţa Gloriei, mobilizată exemplar de Ioan Ovidiu Sabău. Adaptându-se mai bine la căldura inumană de la ora meciului, bistriţenii n-au avut un joc strălucit, dar au greşit mai puţin şi n-au încercat nimic din ce ştiau că nu le va ieşi în faţa unui asemenea adversar.

Gloria i-a făcut pe spectatori să uite uneori că pe teren se aflau, portughezul Maniche, argentinianul Maxi Rodriguez, francezul Luccin, brazilianul Eler, columbianul Perea, grecul Seitaridis, bulgarul Petrov sau spaniolii Antonio Lopez, Raul Garcia (l-am revăzut aseară în Dinamo – Bilbao), sau Miguel Mista. O adevărată selecţionată mondială, aleasă cu bani grei de un club care a scris istoria fotbalului european.

Jocul propriu-zis a început cum nu se putea mai bine pentru bistriţeni, care au marcat încă din minutul 8. Tilincă a deviat atunci o minge pentru Zaharia, care a pătruns în careu şi a tras cu sete, printre bară şi braţele portarului Leo Franco. Minutul 38 a adus golul 2, cu Tilincă în prim plan. Clujeanul a scăpat de marcajul lui Eller, a pătruns în careu şi a tras pe sub alunecarea lui Perea, în dreapta lui Leo Franco.

În partea a doua, spaniolii au forţat mai mult, pe fondul unui joc nu la fel de ambiţios al bistriţenilor. Rodrigues l-a speriat puţin pe Albuţ cu un şut dintr-o lovitură liberă în minutul 50, iar apoi Seitaridis l-a ameţit complet pe bravul portar bistriţean. Grecul a prins o ghiulea de la 30 de metri lateral dreapta şi Albuţ, n-a putut decât să respingă mingea în transversală, de unde a ricoşat în poartă. Gloria a scăpat cu faţa curată până la final, chiar dacă spaniolii s-au mai apropiat în câteva rânduri de poarta lui Albuţ. Cele 4 minute de prelungire n-au mai arătat nimic deosebit, decât un public admirabil, care a aplaudat frenetic marea victorie bistriţeană.

Tilincă, desemnat de AS jucătorul meciului

Cotidianul AS l-a desemnat pe Cosmin Tilincă cel mai bun jucător al partidei.  "A fost coautor la primul gol şi l-a marcat pe al doilea. Şutul său a fost imparabil pentru fundaşii de la Atletico", a scris AS.

Cel mai slab jucător de pe teren a fost madrilenul Perea, despre care jurnaliştii de la AS au scris că, alături de Eller, nu şi-a găsit locul în nici un moment. Lordul meciului a fost desemnat Jurado, despre care se spune că a "adus câteva idei şi a scos echipa Atletico din mediocritate".

Durul meciului a fost numit Cosmin Frăsinescu. "A început meciul cu un fault dur asupra lui Maniche, care i-a adus cartonaşul galben", a scris AS. Majoritatea jurnalelor spaniole, care și-au trimis la Bistrița 50 de ziariști, au scris despre faptul că Atletico s-a făcut de ruşine la Bistriţa, echipa antrenată de Javier Aguirre fiind salvată doar de reuşita lui Seitaridis.

Atletico a venit cu toţi boşii

Atletico a fost susţinută la Bistriţa de o delegaţie importantă compusă din oameni grei în clubul madrilen. La meci au venit Enrique Cerezo – preşedintele clubului, consilierii Miguel Angel Gil Marin şi Oscar Gil, vicepreşedinţii Lazaro Albarracin şi Antonio Alonzo, directorul sportiv Garcia Pitarch. Aceştia au fost cazaţi la Coroana de Aur şi au mâncat o zi la Dracula, unde au fost însoţiţi de Giovanni Becali, venit şi el special pentru acest meci

S-au pozat cu angajaţii hotelului

Vineri seara, după antrenamentul oficial, jucătorii lui Atletico au acceptat să se pozeze cu angajaţii hotelului Coroana de Aur, pe treptele din faţa stabilimentului. Recepţionere, chelneriţe, ospătari, bucătari, toţi în frunte cu directorul hotelului, au zâmbit lângă Maxi Rodriguez şi compania. De altfel, spaniolii au dat semne că s-au simţit bine la Bistriţa. Cazarea a fost pe placul lor, iar masa, asigurată la Coroana de aur a fost după cum au comandat-o. Adică, bogată în legume, carne de pui şi fructe.

Piţurcă şi Balint au fost la meci

Tribuna oficială a fost plină ochi la această partidă. Alături de oficialităţile bistriţene prezente în mod obişnuit la acest meci şi de oficialii spanioli, în loja stadionului au fost prezenţi selecţionerul Victor Piţurcă şi Gabi Balint. Amândoi l-au remarcat pe Dorel Zaharia, dar şi pe Laszlo Sepsi, component al lotului de tineret. Dacă Piţurcă a stat între vicepreşedintele LPF Vali Alexandru şi vicele Gloriei Heinrich Schorsch, Balint a preferat compania bistriţenilor, stând aproape de primarul Vasile Moldovan şi de impresarul Florin Sângeorzan

Bulgarul Petrov, fluierat

Spectatorii bistriţeni l-au recunoscut rapid pe bulgarul Martin Petrov, printre vedetele lui Atletico şi l-au huiduit în câteva rânduri. Bistriţenii n-au uitat că Petrov a marcat două goluri în meciul pe care România l-a terminat la egalitate, 2-2, cu Bulgaria în prima partidă de calificare la Euro 2008. După ce selecţionata lui Piţurcă a condus cu 2-0, Petrov a marcat în  minutele 82 şi 83, aducând ţării sale o remiză nesperată.

Sabău, supărat pe jucători

Ioan Ovidiu Sabău a venit în faţa ziariştilor foarte necăjit că jucătorii săi nu au ştiut să profite de acel 2-0 la pauză

"Nu sunt mulţumit de felul în care ne-am comportat în a doua repriză. Nu sunt mulţumit de rezultat, sunt chiar supărat pe jucători. Nu ne putem face statui că am bătut pe Atletico Madrid. Până la urmă contează calificarea. Dacă am ajuns să ne mulţumim că am câştigat cu 2-1 cu Atletico Madrid, fără să ne intereseze calificarea, înseamnă că n-a înţeles niciunul ceea ce vreau să fac eu aici la Bistriţa", a spus Sabău, după meciul Gloria - Atletico Madrid, scor 2-1, din prima manşă a turului trei al Cupei UEFA Intertoto.

Sabău a menţionat că este "nu periculos, foarte periculos" să se joace fotbal la temperaturi atât de ridicate cum a fost cea înregistrată la ora meciului cu Atletico. "Din păcate ne interesează mai mult banii. Omul în general interesează mai puţin, uneori suntem trataţi mai rău ca animalele. Să nu te gândeşti la un om care aleargă 90 de minute la 40 de grade, să nu întrerupi nici jocul este absurd şi ridicol în acelaşi timp. Important este că se folosesc de noi. Contează interesele, banii, oamenii mai puţin", a comentat Sabău.

Aguirre: „Căldura nu e o scuză”

Antrenorul echipei Atletico Madrid, Javier Aguirre, s-a declarat "foarte deranjat" de felul în care jucătorii săi au evoluat în prima repriză a meciului cu Gloria Bistriţa, pierdut, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 1-2, în prima manşă a turului trei al Cupei UEFA Intertoto.

"Suntem foarte supăraţi din cauza acestei înfrângeri. Condiţiile în care s-a jucat, la 40 de grade, nu reprezintă o scuză pentru că am ratat multe ocazii de a obţine un rezultat mai bun", a spus tehnicianul mexican al madrilenilor.

Aguirre s-a arătat, totuşi, mulţumit, de reacţia echipei sale din repriza secundă, când a reuşit să şi marcheze, prin Seitaridis, un gol ce creşte şansele de calificare în Cupa UEFA. "Nu pot să fiu mulţumit atunci când văd cele două goluri pe care le-am primit în 20 de minute şi în ce fel le-am primit. În repriza secundă am arătat mai mult ca o echipă de fotbal. Am fost mai lucizi şi am ţinut mai mult mingea, deşi nu am reuşit să mai marcăm un gol", a punctat Aguirre.

Pădureanu: „Un rezultat mare pentru noi și pentru tot orașul”

Din sceptic înaintea jocului, când se temea că echipa lui ar putea lua multe goluri, preşedintele Gloriei, Jean Pădureanu, devenise optimist şi credea în calificare. Iată interviul cu el după acest meci, interviu publicat în Sportul bistrițean.

Domnule Pădureanu, înaintea meciului vă temeaţi să nu luăm multe goluri...

Da, mă temeam de acest meci, era şi normal. Dar până la urmă n-a fost atât de greu pe cât credeam, mai greu a fost cel cu israelienii.

Sabău s-a arătat nemulţumit de joc, de rezultat. Dumneavoastră ce ziceţi?

A fost o încărcătură mare, o căldură infernală, presiunea pe jucători şi antrenori a fost foarte mare. Poate aşa a simţit el. Însă eu spun că e un rezultat mare pentru noi şi pentru întreg oraşul.

Ce şanse de calificare credeţi că avem?

Fiecare are şansa lui. De unde ştim că nu dăm un gol acolo, la Madrid. Ce, noi credeam că vom primi două goluri acasă cu echipa din Israel? Mingea de fotbal e făcută din multe petice. Aşa e şi cu şansele fiecăruia.

Nu e periculos să se joace pe căldurile acestea?

Ba da. Mi-e foarte teamă pentru jucători. Şi dacă nu se vor gândi să amâne campionatul sau să schimbe ora de începere se vor întâmpla minuni şi cineva trebuie să răspundă. Nu se poate juca pe temperatura asta.

Vom avea nocturnă în toamna aceasta?

Din păcate, nu cred. Legislaţia ţării noastre e atât de greoaie şi nu putem începe lucrările deşi avem banii de 3 luni. Am organizat licitaţii peste licitaţii, dar cei care participă cer tot felul de amânări în speranţa că vor câştiga ei. Sper să apară un constructor care să vină cu un preţ atât de mic încât să plece toţi ceilalţi.

Selecţionerul Piţurcă a fost la meci. Avem jucători de naţională?

Da, avem nişte jucători de referinţă şi sper să-i vedem cât de repede la naţională.

Va pleca Zaharia la Steaua?

Nu ştiu. Deocamdată (n.a. sâmbătă) tot ce auzim sunt poveşti

Gloria, om cu om

Sportul bistrițean a notat prestația fiecărui jucător la acest meci:

Albuţ – prestaţie bună, umbrită însă de golul primit de la Seitaridis. Grecul a tras ca din tun şi l-a prins în colţul opus. N-a ajuns mingea decât s-o devieze în transversală, dar apoi a căzut după linie. Nota 7

Frăsinescu – a rezistat eroic în faţa lui Raul Garcia şi mai ales a bulgarului Martin Petrov. A strâns bine în centru, lângă Abrudan. Nota 8

Abrudan – un meci mare al clujeanului, în condiţiile în care el a fost desemnat să ducă greul apărării. Nota 9

Sepsi – a jucat în centru, nu pe stânga unde e locul lui. S-a bătut cât a putut cu Mista şi Raul Garcia, fără nici un fel de complex. Nota 9

M. Rus – a jucat pe un post inedit pentru el, fundaş stânga, dar s-a străduit din răsputeri să nu dezamăgească. Fizicul nu l-a ajutat la multe dintre duelurile aeriene, dar a compensat la câteva deposedări. Nota 8

Ragipovic – sârbul titularizat pentru prima dată de Sabău a rezistat doar în prima repriză. Are calităţi destule, e bine înfipt în ghete, dar încă nu ne-a convins. A coborât bine în apărare şi a avut câteva acţiuni interesante. Nota 8

Nalaţi – a fost mintea limpede de la mijlocul terenului. A pus mingea jos cât a putut, fără frică de numele adversarilor. S-a luat chiar la harţă cu Maniche, dovedind că nu mai are complexe. Nota 8,5

Coroian – căpitanul nu prea şi-a găsit locul nici în acest meci. Căldura mare l-a sufocat, dar cât a rezistat şi-a strâns colegii în jurul lui. Nota 8

Dobre – cu Maxi Rodriguez în faţa ta e normal să ţi se înmoaie genunchii. Oricum, mai bătăios decât în meciurile trecute. Nota 8

Tilincă – „şoricelul”, aşa cum l-a numit antrenorul spaniolilor, a fost greu de stăpânit în acest meci. Brazilianul Eller şi columbianul Perea îl vor ţine minte. Nota 9

Zaharia – a marcat golul care a alungat definitiv teama în faţa spaniolilor şi s-a bătut cu destul succes în faţa apărării madrilene. Nota 9

Câju – a intrat curajos şi a avut câteva acţiuni bune. Un pic prea fragil şi sensibil. Nota 8,5

Damian – când n-a mai putut sârbul a intrat Damian şi a muncit pentru fiecare glie de pe dreapta. Nota 8,5

Dumitra a jucat doar în prelungiri

Atletico în tur: Franco, Seitaridis, Perea, Eller, Lopez, M. Rodriguez, Maniche, Luccin, M. Petrov, Mista, R. Garcia. Au mai intrat: Jurado, Braulio, Costinha.

Au arbitrat: N. Rizzoli, R. Faveranni și G. Pugiotto, toți din Italia.

Ne-am scos singuri în retur. Atletico fluierată

După o săptămână, Gloria a pierdut cu 1-0 la Madrid și a ratat calificarea în Cupa UEFA. Sportul bistrițean scria că echipa a  avut o evoluţie jenantă în prima repriză, repriză în care aproape că şi-a băgat singură mingea în poartă. Ioan Ovidiu Sabău a fost neinspirat în tactica aleasă, iar jucătorii lui au fost prea speriaţi.

Gloria a jucat la Madrid exact cum nu trebuia să joace. Cu fundul în poartă de la început, făcându-şi iluzii că o să reziste aşa în faţa unui adversar ca Atletico. Sabău a ales o aşezare complet neinspirată, din cauza căreia echipa bistriţeană a artătat jalnic, uneori chiar penibil în prima repriză. Cu Sepsi scos de pe stânga şi aşezat în faţa apărării, cu Coroian la mijloc şi doar cu Tilincă izolat în atac, Gloria şi-a trădat intenţiile defensive din primul minut. Atletico a simţit repede slăbiciunile bistriţene şi s-a năpustit spre poarta tânărului Tătăruşanu, preferat surprinzător în faţa lui Albuţ.

Şi golul a venit în minutul 10, pe fondul unui lanţ de erori ale jucătorilor noştri. Dobre n-a coborât cu Maxi Rodriguez pe dreapta, acesta a centrat în careu şi Toma a respins din alunecare. Mingea s-a îndreptat spre corner, M. Rus a vrut s-o degajeze în teren, dar a lovit-o prost şi s-a dus în centrul careului de unde Forlan, nestingherit de Frăsinescu, a trimis-o în poartă. Un gol jenant, având la origine doi jucători, Dobre şi Rus, care alături de Sepsi, la fel de aerian, n-au motive să-şi mai aducă aminte vreodată că au jucat pe Calderon. După gol, iureşul madrilen a continuat, gafele bistriţene s-au înmulţit şi doar superficialitatea unora dinstre spanioli şi norocul lui Tătăruşanu au făcut ca scorul să rămână 1-0. ”, apare scris în cronica din Sportul bistrițean

Astfel, cu  Atletico de speriat în prima repriză, dar de bătut în cea de-a doua şi fluierată pe final, Gloria a ratat o calificare la care nici nu s-a gândit că i-ar putea fi atât de aproape.

Gloria Bistrița, echipa din retur: Tătărușanu - Frăsinescu, Abrudan, Toma, Rus - Dobre, Coroian, Nalați, Costea, Sepsi - Tilincă