Fotbal: Bistrițeanul Marius Curtuiuș, meci bun în barajul de promovare Poli – UTA

ora 13 IUN 17, 09:16:34
categorie Fotbal
numar afisari 1299 afisari
Sportul Bistritean - 061317091850

Cu 15.000 de spectatori în tribunele stadionului Dan Păltinișanu, Poli Timișoara a învins cu 2-1 UTA Arad în prima manșă a barajului pentru ultimul loc de Liga 1.

Timișorenii au dominat categoric prima repriză, au făcut 2-0 și se puteau desprinde mai mult pe tabela de marcaj. Însă în partea a doua, UTA a revenit în meci cu ajutorul bistrițeanului Marius Curtuiuș.

Atacantul arădenilor a câștigat o minge în careul advers, i-a lăsat-o lui Strătilă, care a înscris pentru 2-1. Tot Curtuiuș a avut un rol important în eliminarea timișoreanului Neagu, în minutul 65. Marius a făcut o preluare foarte bună din care era cât pe ce să scape singur spre poartă. A fost faultat însă de Neagu, care a văzut al doilea galben.

Partida retur se va disputa în data de 15 iunie, la Șiria, de la ora 17,30.

ACS Poli Timișoara a ocupat locul 12, antepenultimul, în Liga I, în timp ce UTA s-a clasat pe poziția a treia în Liga a II-a.

ACS Poli Timișoara — ACS UTA Bătrâna Doamnă Arad 2-1 (2-0), stadionul "Dan Păltinișanu" — Timișoara
Au marcat: Pedro Henrique (22), Gabriel Cânu (25), respectiv Sorin Strătilă (52).
Cartonaș roșu: George Neagu (ACS Poli, 65).
Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenți: Octavian Șovre (Oradea), Mircea Orbuleț (București); arbitru de rezervă: Marcel Bîrsan (București)
Observatori: Stan Prodan (Alexandria) — CCA, Viorel Ilinca (Pitești) — LPF