Fotbal feminin: Heniu Prundu Bârgăului face surpriza campionatului! Bate în deplasare la Timișoara!

ora 12 MAR 17, 19:26:00
categorie Fotbal
numar afisari 2663 afisari
Sportul Bistritean - 031217192924

Cu 3 moldovence de lot național aduse în această iarnă, echipa din Prundu Bârgăului arată altfel decât în turul Superligii. În prima etapă din acest an, jucătoarele antrenate de Călin Svoboda au bătut la Timișoara, în fața unei echipe neînvinse acasă, cu doar două eșecuri în acest campionat.

În minutul 11, Anastasia Toma a avut o ocazie mare la poarta feroviarelor, iar un minut mai târziu, ea a marcat cu capul, în urma unui corner. Egalarea a venit peste opt minute, după un penalty scos de Larisa Sîrbovan, la o ciocnire cu portarul Zatujevscaia. Sas a tras de la punctul cu var pentru 1-1, dar peste cinci minute, oaspetele au înscris prin Roxana Dinescu, cu un șut din careu, după cum relatează siteul tmsport.ro

În minutul 58, Ionela Voica a avut o ratare mare, și a trimis mingea pe lângă poartă. Peste 11 minute, Claudia Chiper a avut o ocazie mare în contul echipei din Prundu Bârgăului, iar finalul a a adus mai multe situații de gol ale bistrițencelor, chiar dacă cele care aveau nevoie de gol erau feroviarele. În cele din urmă, în minutul 85, Chiper a marcat după ce a învins-o din nou pe Durlă, iar Heniu a reușit a treia victorie din acest sezon.

CFR Timișoara: Durlă, Șuveț, Ion, Bistrian, Obrad, Ababei, Molnar, I. Voica, M. Voica, Sas, Sîrbovan. Au mai intrat: Biriș, Scurtu, Ienovan, Grigore

Heniu Prundu Bârgăului: Zatujevscaia, Toma, Filler, Arnăutu, Ștef, Zahan, Lovenberger, Chiperi, Prisăcari, Pop, Dinescu. Au mai intrat: Văman, Purcil, Samopa