Alin Cioancă în formă maximă! Rezultat foarte bun al reprezentantului Bistriței la Jocurile Olimpice!

Cu 10 zile înaintea debutului ediției cu numărul 23 a Jocurilor Olimpice de iarnă, bistrițeanul Alin Cioancă bifează un rezultat foarte bun la un concurs mondial.

Astăzi, la Campionatele Mondiale de schi nordic Under 23 de la Goms (Elveția),  sportivul legitimat la CSM Bistrița, s-a clasat pe locul 6 în proba de sprint, din 71 de concurenți care au încheiat cursa. Podiumul a fost în totalitate norvegian, cu Erik Valnes medaliat cu aur.

Alin Cioancă face parte din lotul României care va participa la Jocurile Olimpice, în perioada 9-25 februarie la Pyeonchang, în Coreea de Sud.

”A fost un rezultat puțin așteptat. Pârtia a fost una foarte dificilă, dar se pare că m-a ajutat.  Sunt foarte mulțumit de rezultatul obținut și mă motivează în plus pentru Olimpiadă”, a declarat Alin Cioancă pentru sportulbistritean.ro.