Adrian Falub: “Nu poți să te prezinți așa la un meci decisiv!”

Falub, a recunoscut superioritatea celor de la Corvinul Hunedoara, criticând performanța propriei echipe în primele 30 de minute ale meciului. Acesta a menționat că schimbarea jucătorului Gugu a fost datorată slabei sale performanțe în joc. Totodată antrenorul Gloriei spune că șanse pentru a întoarce rezultatul în retur există, deși admite că acest fapt va fi o mare provocare. De asemenea Falub și-a manifestat și regretul că echipa sa nu a îndeplinit așteptările fanilor, prezenți în număr mare la meci.

Domnule Falub, a fost un meci intens astăzi, câștigat de echipa oaspete, Corvinul. Cum l-ați trăit, cum l-ați văzut?

Cred că meritat a câștigat Corvinul astăzi, au fost mai buni. Dacă aș face o analiză aș scoate primele 30 de minute, pentru că noi am fost jenanți, penibili, noi n-am existat. Practic, 3 atacanți ai Corvinului au jucat singuri. Din orice degajare de portar, era o ocazie de gol. Pe urmă, mult mai echilibrate următoarele 60 de minute. Ne-am pierdut organizarea defensivă și ofensivă. Nu am reușit să ducem mingea la ceea ce ne-am propus, în fața porții, iar orice minge respinsă era un mare pericol, pentru că noi nu am reușit să câștigăm, practic, niciun duel cu atacanții adverși. Cred că până la urmă victoria Corvinului a fost meritată astăzi.

Pot să vă întreb care a fost decizia privind schimbarea lui Costinel Gugu? Vă întreb, știu că el a avut și o problemă medicală.

Cred că știți și dumneavoastră, ați văzut, era complet depășit de joc și de asta l-am și schimbat, nu din cauze medicale. Îmi pare rău că nu l-am schimbat mai repede.

Pe ce ați fi mai supărat? Pe greșelile din defensivă din acea jumătate de oră sau pe faptul că poate n-ați avut câte ocazii ați fi vrut în atac?

Nu pot să fiu supărat, pentru că nici macar nu sunt greșeli ce am făcut noi in defensivă. E prima dată în cariera mea când mi se întâmplă să luăm două goluri acasă, adică adversarul să-și creeze atâtea ocazii de gol. Corvinul nu a creat; practic noi le-am dat posibilitatea, adică din degajarea portarului, vârful jocă înspre poartă și e ocazie de gol. Eu nu pot să fiu supărat pe jucători, pot să fiu dezamăgit de cum s-au interpretat fazele de joc și dezamăgit de faptul că n-am reușit să câștigăm nici măcar un duel în primele 30 de minute. Dar nu pot să fiu supărat pe jucătorii mei, pentru că dacă acest lucru s-a întâmplat, nu sunt responsabili ei. Eu l-am pus pe Gugu să joace, nu Gugu a făcut echipa.

Totuși, domnule Falub, primul șut pe poartă al echipei dumneavoastră a fost după minutul 70.

Da, am văzut că am avut ocazie mare însă  în minutul 2. Puteam să marcăm imediat după ocazia lor. Am zis, Corvinul a fost mai bun în primele 30 de minute, noi n-am reușit să facem nici construcție, nicio inițiere de atac si nici să ne apărăm. În repriza a doua, când era 2-0 pentru ei, spațiile erau mici, era greu să mai ajungem la poartă, dar cred că am reușit să marcăm un gol care ne ține încă în viață, pentru că la 2-0 era dificil. Dacă avem valoare și suntem o echipă bună, putem câștiga barajul. Dacă nu, înseamnă că, Corvinul merită mai mult decât noi.

Cum credeți că va fi returul de la Hunedoara?

Acum, dacă analizăm după jocul de astăzi, pare un meci dezechilibrat. Dar dacă analizăm după un întreg campionat, poate avem și noi șansa noastră. Eu cred în șansa noastră. Dacă reușim să rezolvăm problemele pe care le-am avut astăzi pe axul central din apărare, eu cred că putem încă să fim în joc.

Câteva cuvinte și despre atmosferă. Am înțeles că a fost o asistență record pentru ultimii ani, cel puțin.

Îmi pare foarte rău pentru publicul care a venit, pentru că noi am aprins o făclie  în oamenii aceștia care trăiau cu nostalgia și cu amintirea unei Glorii care chiar juca bine și avea jucători de aici foarte buni și care juca în cupele europene. Din păcate, azi au venit oameni, poate daca nu ploua veneau mai mulți, dar noi nu ne-am ridicat la nivelul așteptărilor. Însă la fotbal, nu se știe niciodată, este un sport imprevizibil. Eu, dacă trebuie să mor la meciul următor, vreau să mor în picioare, vreau să mă lupt. Ăsta e spiritul meu, ăsta e felul meu de a fi, nu vreau să mă predau.

Va fi greu pentru dumneavoastră să-i puteți remonta în aceste 3 zile până la returul de la Hunedoara?

Pentru mine nu e greu, pentru ei va fi, pentru că primele 30 de minute au fost rușinoase. Nu poți să te prezinți așa la un meci decisiv cum ne-am prezentat noi în primele 30 minute… să nu câștigi  un duel. Dacă există cineva care trebuie să motiveze acești jucători, acel cineva sunt ei înșiși. Au o datorie față de oamenii de aici din Bistrița, care le-au creat condiții foarte bune, care au crezut în noi și care ne-au respectat întotdeauna și cărora le suntem datori toți

Falub: Nu poți să te prezinți așa la un meci decisiv cum ne-am prezentat noi în primele 30 minute!”