A plecat la Steaua dar rămâne sportivul județului în 2014! Marius Berbecar, primul în topul Direcției pentru Sport!

Direcția pentru Sport și Tineret a județului Bistrița Năsăud a întocmit clasamentul primilor 10 sportivi bistrițeni în 2014.

Pe primul loc se află gimnastul Marius Berbecar, în urma unei performanțe remarcabile, locul 4 la campionatul european de seniori, la paralele. Deși s-a transferat recent la Steaua, Berbecar a obținut majoritatea performanțelor din 2014 pentru CSM Bistrița și a punctat decisiv în topul întocmit de direcție. Top alcătuit în funcție de rezultatele obținute în ordine la Campionate Mondiale, Europene, Balcanice și Naționale, contând cel mai mult concursurile de seniori, apoi de tineret, juniori 1, juniori 2, juniori 3, copii.

Pe locul 2 se află Monica Csengheri de la haltere, care și a păstrat poziția de anul trecut, dar cu o performanță mai mare, locul 1 la europenele de juniori 1, față de aceeași poziție la europenele de anul trecut, dar la juniori 2.

Locul 3 e ocupat de câștigătoarea clasamentului de anul trecut, Bernadette Szocs. Ea a prins anul acesta un loc 5 la mondialele de senioare, dar s-a clasat doar a treia in topul județean.

Surprind oarecum sunt clasările pe 4 și 5 ale fetelor de la box, Cristina Cosma și Andreea Seni, ținând cont de felul în care se desfășoară întrecerile de box feminin, cu număr mic de participante și acces destul de facil la medalii. Dar, performanțele lor rămân notabile, locul 5 la europenele de tineret.

Ascensiuni remarcabile au avut în acest an jucătoarele de tenis de masă Arina Sângeorzan și Tania Plăian, dar și Adriana Lacatiș de la haltere, în timp ce Cristian Bățagă, campion național de seniori și anul trecut și anul acesta, rămâne o prezență constantă în topurile de final de an. Andreea Clapa cade nemeritat pe locul 7 de pe 5 anul trecut, deși are un rezultat mai bun, medalie de bronz la europenele de junioare 1, față de aceeași medalie dar la junioare 2 în sezonul trecut.

 

Primii 10 sportivi ai județului în 2014-12-14

1.     Marius Berbecar –CSM Bistrița – gimnastică

–         Locul 4 la CE seniori, paralele, antrenori: A. Pop. L. Pop, V. Vug, A. Ianculescu

2.     Monica Csengheri – CSM Bistrița – haltere

–         Locul 1 smuls la CE de juniori 1, antrenor A. Chivu

3.     Bernadette Szocs – CSM Bistrița – tenis de masă

–         Loc 4 cu echipa la CM de seniori, antrenori: M. Filipaș, E. Bulbuc, M. Podar, M. Șteff, D. Răcilă

4.     Cristina Cosma – CSM Bistrița – box

–         Locul 5 CE tineret, antrenor N. Zăpârțan

5.     Andreea Seni – CSM Bistrița – Box

–         Locul 5 CE de tineret, antrenor N. Zăpârțan

6.     Cristian Bățagă – CSM Bistrița – gimnastică

–         Locul 1 CN seniori, paralele, antrenori: A. Pop, L. Pop

7.     Andreea Clapa – CSM Bistrița – tenis de masă

–         Locul 3 CE juniori 1, antrenori: M. Filipaș, E Bulbuc, M. Podar, M. Șteff, D. Răcilă

8.     Arina Sângeorzan – CSM Bistrița – tenis de masă

–         Locul 3 la CE juniori 1, antrenori: M. Filipaș, E. Bulbuc, M. Podar, M. Șteff, D. Răcilă

9.     Adriana Lacatis – CSM Bistrița – Haltere

–         Locul 3, aruncat, CE Juniori 2, antrenor A. Chivu

10.   Tania Plăian – CSM – LPS Bistrița – tenis de masă

–         Locul 1 CE juniori 2, echipe, antrenori: M. Filipaș, E. Bulbuc, M. Podar, M. Șteff, D. Răcilă

 

 

                                  Echipe

1.     Echipa de gimnastică a CSM Bistrița –

–         Campionatul Național seniori1 echipe: Cristian Bățagă, Daniel Rădean, Laurențiu Nistor, Bogdan Necșa; antrenori: A. Pop, L. Pop, V. Vug, A. Ianculescu

2.     Echipa de gimnastică juniori 1

–         Campionatul Național juniori 1, echipe: Necșa Bogdan, Vlad Cristea, Flaviu Lungu, George Onciu; antrenori A. Pop, L. Pop, V. Vug, A. Ianculescu

3.     Echipa de gimnastică juniori 2 a LPS

–         Campionatul Național juniori 2, echipe: Răzvan Marc, Robert Someșan, Daniel Cira, Radu Berariu; antrenori A. Pop, L. Pop, V. Vug, A. Ianculescu

4.     Echipa de dans sportiv CS Floris

–         Campionatul național echipe seniori (ansambluri) – antrenor: Florica Budușan

 

Mențiuni

Augusta Bozga – CS Tiger Bistrița Bârgăului – arte marțiale, locul 3 Cupa Europei juniori 2

Cristiana Chirlejan – CS Karate Club Bistrița – arte marțiale, locul 3 kumite CE juniori 2

Maria Crișan – CS Karate Club Bistrița – arte marțiale – locul 3 kata CE juniori 2

Daria Luca – CS Karate Club Bistrița – arte marțiale – Locul 3 kumite CE juniori 2

Claudiu Pop – CS Karate Club Bistrița – arte marțiale – locul 3 kata CE juniori 2

Anca Bunea – CSM Bistrița – atletism – locul 4 cu ștafeta României la CM juniori 1 4x 1500 m

Mădălina Florea – CSM Bistrița – atletism – locul 6 cu echipa la CE cros tineret

Elena Panait – CSM Bistrița – atletism – locul 6 cu echipa CE tineret cros

Adelina Bălțoi – CSM Bistrița – atletism –locul 6 cu echipa României la CE cros tineret

Luminița Achim – CSM Bistrița – atletism –locul 6cu echipa României la CE de cros tineret

Ana Maria Sima – CSM Bistrița – atletism – locul 6 cu echipa la CE de cros tineret

Dorel Beldean – CSM Bistrița – atletism – locul 2 la Jocurile Balcanice juniori 1

Maria Mititean – CSM Bistrița – box – locul 5 la CE junioare

Dana Borzei – CSM Bistrița – box – locul 5 CE tineret

Emiluța Moldovan – CSM Bistrița – box – locul 5 CE tineret

Laurențiu Nistor – CSM –LPS – gimnastică – locul 7 cu echipa la CE seniori

Bogdan Necșa – CSM LPS – gimnastică – multiplu campion național juniori 1

Robert Someșan – LPS Bistrița – gimnastică – locul 1 CN juniori 2

Cătălin Drunea – LPS Bistrița – gimnastică – multiplu campion național juniori 2

Răzvan Marc – LPS Bistrița – gimnastică – multiplu campion național juniori 2

George Onciul – CSM- LPS Bistrița – gimnastică – locul 1 CN juniori 1

Rareș Paraschivu – LPS – gimnastică – locul 1 maeștri CN școlar

Flaviu Lungu – CSM LPS – gimnastică – locul 1 echipe CN juniori 1

Vlad Cristea – CSM LPS – gimnastică – locul 1 echipe CN junior 1

 | 462 vizualizări

Author: super-sport-administrator

Share This Post On

Adaugă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *