S-a făcut dreptate! Consiliul Județean a decernat peste 50 de diplome de onoare și premii de excelență pentru sportivii bistrițeni!

Consiliul Județean a reparat cumva clasamentul nedrept întocmit de Direcția de Sport, pe baza căruia au fost premiați câțiva sportivi performeri în 2019.

În cadrul festivității organizate la Metropolis, în care au fost decernate titluri de cetățeni de onoare, instituția condusă de Radu Moldovan a acordat peste 50 de diplome și premii de excelență pentru recunoașterea unor performanțe sportive în anul care se încheie.

Rareș Fortuneanu, antrenorul lotului național de handbal masculin, a primit titlul de cetățean de onoare al județului și a intrat pe o listă scurtă pe care mai sunt Lucian Sănmărtean, Gabriela Szabo, Adrian Crișan și Anuța Cătună ca reprezentanți ai sportului.

Şase titluri de “Cetăţean de Onoare” al judeţului Bistriţa-Năsăud au fost acordate anul acesta. Cei şase care au primit titlul de “Cetăţean de Onoare” sunt:

-Niculae Paraschiv Gheran, scriitor, critic și istoric literar

– prof. univ. dr. Mircea Gelu Buta, fost director al Spitalului Județean de Urgență Bistrița în perioada 2006-2017

– caporal Ioan Suciu – veteran al teatrelor de operații și al competițiilor militare

-Ioan Scurtu – administratorul firmei Dimex din Rebrișoara

-Dan Rareș Fortuneanu (antrenorul echipei naționale de handbal masculin a României)

-Raul Ionuț Gălan – asistent universitar la Universitatea din Michigan, SUA, Departamentul de Sociologie, Statistică și analiză de date

  

DIPLOME DE ONOARE au primit:

  • Ana Luiza Bindea – pentru obținerea medaliei de aur la Campionatul European de Taekwond, categoria copii feminin
  • Georgiana Ștefania Chirlejan – pentru obținerea locului II la Campionatul European de Karate Kyokushin, categoria seniori
  • Cristiana Teodora Chirlejan – pentru obținerea locului III la Campionatul European de Karate Kyokushin, categoria seniori
  • Denisa Dolha – pentru obținerea locul I la Campionatul European de Karate Kyokushin
  • Luca Flaviu Moldovan – pentru obținerea locului I la Campionatul European de Karate Kyokushin, categoria tineret
  • Dragoș Sângeorzan – pentru obținerea titlului de campion european la Karate Kyokushin
  • Bogdan Berende – pentru obținerea medaliei de aur la Campionatul European de atelaje trase de câini nordici
  • Atilla Kiss – pentru obținerea medaliei de argint la Campionatul European de atelaje trase de câini nordici
  • Nicolae Bălan – pentru medaliile obținute la Campionatele Naționale de maraton și pentru munca în beneficiul comunității
  • Darius Hăngănuț – pentru câștigarea titlului de campion european de juniori la Campionatele Europene de triatlon de iarnă
  • Traian Musteață – pentru obținerea a două medalii de bronz la Campionatul Național de atletism
  • Daniel Rus – pentru obținerea titlului de vicecampion național la atletism – proba de 3000 metri juniori 1
  • Sebastian Tomoioagă – pentru obținerea a două medalii de bronz la Campionatul Național de atletism – categoria juniori 2
  • Daniela Borzei – pentru obținerea locului I la Campionatul Național de box – categoria seniori
  • Cristina Cosma – pentru obținerea locului I la Campionatul Național de box, categoria seniori
  • Sebastian Lutaniuc – pentru obținerea locului II la Campionatul European de Muay Thai
  • Bogdan Suru – pentru obținerea locului I la Campionatul Mondial de Muay Thai
  • Matei Moisil – pentru câștigarea Campionatului Național de seniori la downhill
  • Paul Anton – pentru selecționarea în echipa națională de fotbal a României
  • Darius Dobraniș – pentru obținerea medaliei de bronz la Campionatele Europene de Go echipe juniori
  • Denis Dobraniș – pentru obținerea medaliei de bronz la Campionatele Europene de Go echipe juniori
  • Nicolae Negrea – pentru obținerea locului VI la Campionatul European de Haltere – categoria tineret
  • Florin Vizitiu – pentru obținerea locului V la Campionatul European de Haltere, categoria seniori
  • Mariana Costa – pentru participarea cu echipa națională a Braziliei la Campionatul Mondial de Handbal Feminin din Japonia
  • Valentina Ardean Elisei – pentru obținerea locului IV cu echipa națională a României la Campionatul European de Handbal Feminin – Franța
  • Andra Moroianu – pentru obținerea titlului de cea mai bună extremă dreapta la Campionatul European de Handbal Feminin pentru Tineret
  • Ljubica Nenezic – pentru participarea cu echipa națională a Muntenegrului la Campionatul Mondial de Handbal Feminin din Japonia
  • Laura Pristăvița – pentru participarea cu echipa națională a României la Campionatul Mondial de Handbal Feminin din Japonia
  • Cătălin Rațiu, kinetoterapeut – pentru participarea cu echipa națională a României la Campionatul Mondial de Handbal Feminin
  • Daniela Rațiu – pentru obținerea locului IV cu echipa națională a României la Campionatul European de Handbal Feminin – Franța
  • Ruxandra Brehar – pentru obținerea locului  III la Campionatele Naționale de înot pentru tineret
  • Lorena Otvos – pentru câștigarea titlului de dublă vicecampioană națională și dublă campioană regională la înot, categoria copii 10-11 ani
  • Sorin Pop – pentru obținerea locului I Clasa Gold 1000 la Campionatul Național de Motociclism Viteză
  • Andreea Clapa – pentru câștigarea titlului de vicecampioană națională la tenis de masă – dublu senioare
  • Perechea Ana Diana Petri – Ioan Cristian Pop – pentru obținerea locului I la Campionatul Național de dans sportiv Clasa A tineret Standard (16-18 ani)
  • Perechea Diana Mădălina Rafa – Darius Vlad Țurlaș – pentru obținerea locului I la Campionatul Național de dans sportiv categoria 14-15 ani Clasa B Standard
  • Cristian Craveț și Cristian Micu – pentru câștigarea titlului de campion național la off-road
  • Vasile Jimborean – pentru contribuția adusă istoriei sportului bistrițean prin realizarea unui fond documentar de excepție
  • CS Ilyo Taekwondo – în semn de apreciere pentru cel mai bun club participant la Cupa Tornado și contribuția adusă la promovarea județului Bistrița-Năsăud
  • Profesional Fight Gym – în semn de apreciere pentru rezultatele remarcabile obținute la K1, organizarea excepțională a Galelor Mix Combat și contribuția adusă la promovarea județului Bistrița-Năsăud.
  • Grand Slam Tennis Club – în semn de apreciere pentru organizarea cu profesionalism a turneului de tenis Junior Fed Cup și contribuția adusă la promovarea județului Bistrița-Năsăud
  • ACS Transilvania Bistrița – în semn de apreciere pentru câștigarea locului III la turneul final al Cupei Speranțelor și contribuția adusă la promovarea județului Bistrița-Năsăud
  • Echipa RRAL Bistrița – în semn de apreciere pentru obținerea locului III la Cupa României la minifotbal și contribuția adusă la promovarea județului Bistrița-Năsăud
  • Echipa de gimnastică artistică masculină juniori a CSM Bistrița – în semn de apreciere pentru obținerea titlului de campioană națională de gimnastică masculină juniori și contribuția adusă la promovarea județului Bistrița-Năsăud
  • Asociația Tășuleasa Social – în semn de apreciere pentru organizarea exemplară a Maratonului Via Maria Theresia, un concurs care promovează practicarea sportului pe munte, respectul pentru natură și imaginea județului Bistrița-Năsăud
  • CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud – în semn de apreciere pentru calificarea echipei de handbal feminin în Cupa EHF și obținerea medaliei de bronz în Liga Florilor
  • CS Sleddog – în semn de apreciere pentru înființarea primului club sportiv de atelaje canine din România și obținerea de rezultate remarcabile la nivel european și mondial
  • ACS Heniu Prundu Bârgăului – în semn de apreciere  pentru clasarea pe locul III în Liga I de fotbal feminin și contribuția adusă la promovarea județului Bistrița-Năsăud

PREMII PENTRU SPORTIVII CARE AU OBȚINUT REZULTATE DEOSEBITE ÎN SPORTURILE OLIMPICE ȘI PENTRU ANTRENORII LOR (în valoare totală de 20.000 lei) și DIPLOME DE EXCELENȚĂ

  • Oana Adela Strună – diplomă de excelență și premiul în valoare de 5.000 lei – pentru rezultatul deosebit obținut la Campionatul European de tenis de masă 2019 – locul III cu echipa la Campionatul European de Juniori II – Ostrova, Cehia
  • Tania Maria Plăian – diplomă de excelență și premiul în valoare de 5.000 lei – pentru rezultatul deosebit obținut la Campionatul European de tenis de masă 2019 – locul III simplu la Campionatul European de Tineret – Gondomar, Portugalia
  • Ioana Sângeorzan – diplomă de excelență și premiul în valoare de 5.000 lei – pentru rezultatele deosebite obținute la Campionatul European de tenis de masă 2019 – două locuri III cu echipa și dublu mixt la Campionatul European de Juniori II – Ostrova, Cehia.
  • Marian Marcel Filipaș – antrenor al sportivelor Oana Adela Strună, Tania-Maria Plaian și Ioana Sîngeorzan de la Clubul Sportiv Municipal Bistrița,  diplomă de excelență și premiul în valoare de 3.000 lei – pentru activitatea sportivă desfășurată cu profesionalism în asigurarea excelenței la nivelul sportului bistrițean.
  • Liana Ionela Musteață – diplomă de excelență și premiul în valoare de 5.000 lei – pentru rezultatul deosebit obținut la Campionatul European de Taekwondo 2019 – locul II la Campionatul European de Juniori la categoria 55 kg – Oropesa, Spania
  • Marius Muti – antrenor al sportivei Liana Ionela Musteață de la Clubul Sportiv Ilyo Bistrița, diplomă de excelență și premiul în valoare de 3.000 lei – pentru activitatea sportivă desfășurată cu profesionalism în asigurarea excelenței la nivelul sportului bistrițean
  • Darly Zoqbi de Paula – diplomă de excelență pentru rezultate deosebite la Campionatul Mondial de handbal feminin cu echipa națională a Spaniei
  • Doru Zinveliu, protopop de Beclean – diplomă de excelență pentru o activitate exemplară, de 40 de ani, în slujba comunității și împlinirea a 70 de ani trăiți cu credință și smerenie

VEZI AICI ÎNTREAGA FESTIVITATE!

 | 1.514 vizualizări

Author: Adrian Linca

Share This Post On

Adaugă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *